Rubriky
Společnost

Hnutí sufražetek a WSPU

WSPU neboli Women\’s Social and Political Union bylo militantní křídlo britského hnutí za volební právo žen a bylo založeno v Manchesteru roku 1903 Emmeline Pankhurstovou. 
Pojďme si o sufražetkách a tomto hnutí povědět něco více.

1. Rozdíl mezi sufragistou a sufražetou
Všichni bojovníci a bojovnice byly až do 22. února 1906 známí jako „sufragisté“. Ale místní noviny chtěly tyto bojovníky zesměšnit, a tak je označilo pod slovem „sufražetka“. Ti naopak toto označení přijali.

Hnutí za ženské volební právo

2. Nezáleží na třídě
Hnutí za volební právo zahrnovalo všechny ženy ze všech tříd. Bojovníci za volební právo věřili tomu, že každá žena si zaslouží mít toto privilégium a čest mít volební hlas.

3. Americké hnutí za volební právo 
Sufražetky nejsou jen výsadou Spojeného království. Hnutí American Anti-Slavery Society bylo hnutí vedené Williamem Lloydem Garrisonem, které všem ženám umožňovalo mluvit a psát jménem zotročených lidí. 
Do hnutí patřila i bývala otrokyně Sojourner Truth, jejíž řeč „Nejsem žena?“ jí v roce 1851 vynesla na vrchol.

4. Volební právo
Emmeline Pankhurstová v Anglii za pomocí jejího hnutí ženské volební právo vybojovala, ale bohužel se jeho udělení nedožila. A to o 18 dní. 

5. Nepřirozenost
Sufražetky se velmi často dostávaly do pře s policií. Často byly prezentovány jako zhrzené ženy, kterým se v životě nic nepodařilo a to ani v manželském nebo mateřském životě. Byly vyobrazeny jako ženy, které postrádaly veškerou ženskost a svým vzhledem se podobaly spíše mužům.

sufragistka nebo sufražetka

6. Výsada jen žen?
Všechny sufragisté nebyly jen ženy. Na protest pro volební právo žen chodili i muži, tudíž se nejednalo jen o ženskou záležitost.
Protestů se zúčastňoval i britský politik George Lansbury, který byl za jeho aktivitu později zatčen. Dalším mužským členem byl i Frederick Pethwick Lawrence – manžel Emmeline Pankhurstové. WSPU sice nepřijímala mužské členy, ale spolu s manželkou se stal redaktorem časopisu WSPU Votes for Women. Fred zároveň hnutí zastupoval v právních záležitostech.

7. Hladovka
Spoustu sufražetek po zatčení drželo dobrovolnou hladovku, a proto se příslušníci milic snažili násilím přimět ženy k jídlu. Jejich způsoby byly nejen ponižující, ale i invazivní a nebezpečné. 

8. Royal Albert Hall
Royal Albert Hall byla používána pro shromáždění sufražetek. V roce 1908 až do roku 1918 se v těchto prostorách odehrálo více než 20 schůzí a shromáždění. Vstup WSPU byl ale zakázán a to z toho důvodu, aby nedošlo k poškození majetku.