Proč tato technologie ovládla svět, i když ještě před dvaceti lety byla v plenkách a nedosahovala takových ohromujících výsledků, jako dnes?
Velmi nízká spotřeba elektřiny– možná se pozastavíte nad tím, zda se vůbec vyplatí investovat do technologických novinek, když máte doma ještě zásobu starých levných vláknových edisonek. Ty byly přece za pár korun a lidé je nakupovali po desítkách kusů do zásoby. Stačí však propočítat podle současné tržní ceny elektrické energie skutečnou spotřebu a investice do plateb elektřiny a budete mít jasno. LED žárovky jsou zařazeny do energetické třídy A+ a představují až 90 procentní úsporu nákladů za energie. Díky tomu jsou dnes polovodičové zdroje světla na pomyslném chvostu žebříčku energetické náročnosti spotřebičů v domácnostech.
Světelná ergonomie– poměrně podstatný ukazatel, neboť tato světla neblikají tak, jak tomu bylo u starých zářivek. Blikání způsoboval elektromagnetický předřadník a nic takového u LED diod nehledejte. Zároveň nedochází k produkci UV záření a díky tomu jsou tato světla naprosto bezpečná a ergonomická.
Recyklace – z hlediska přístupu k životnímu prostředí jsou přínosnější ve srovnání s kompaktními zářivkami, jejichž vyřazený skelet obsahuje rtuť. Její obsah je sice velmi malý a při rozbití zářivky nepředstavuje pro člověka zdravotní problém, ovšem při recyklaci milionů vyřazených kusů už to problém je.
Stmívání – LED diodové žárovkylze pohodlně stmívat, plynule regulovat jejich svítivost a zároveň i vyrábět v barevném provedení. Na trhu se dnes běžně setkáte s barevnými RGB pásky, panely nebo zářivkovými trubicemi.
Životnost– jeden z důvodů, proč si pořídit polovodičová svítidla, je jejich enormní životnost. Jsou konstruovány pro provoz delší, než je 20 tisíc hodin, snesou i nižší provozní teplotu, pracují, jak za letních veder, tak i v mrazu do – 35 stupňů.