Život a dílo Isaaca Newtona

Jedním z nejznámějších a nejvšestrannějších vědců, objevitelů a konstruktérů byl Isaac Newton. Je to postava, o které se každý učil již na základní škole, jenže mnohdy právě proto jej vnímáme jako neosobní obrázek v učebnici. Někdy pro to, aby se dítě více zajímalo o přírodovědně zaměřené předměty stačí ukázat mu, že i tyto postavy ze školních sešitů byli lidé a něco se o nich hlouběji dozvědět.

Isaac Newton

      Isaac Newton se narodil ve východní Anglii. Svého otce neměl šanci ani poznat, ten totiž zemřel tři měsíce před Isaacovým narozením. Jeho matka se sice podruhé provdala, ale o malého Isaaca se starali spíše prarodiče z matčiny strany, takže ani otčíma příliš často nevídal. V mládí se mu dostalo dobrého vzdělání. Ukázal se jako schopný student, takže později, díky podpoře svého strýce, mohl začít studovat na Trinity College v Cambridge. Během studií se seznámil s myšlenkami G. Galilea a R. Descarta, které ho oslovily.

      Mezi lety 1665-1667 pobýval opět v místech svého narození, jelikož univerzity byly tehdy kvůli morové epidemii zavřeny. Právě v této době se měla stát známá příhoda, kdy Isaac přišel na zákony gravitace po tom, co mu na hlavu spadlo jablko. Podle některých zdrojů se něco podobného doopravdy mohlo stát, jen Newton ovoce pouze pozoroval, jak padá ze stromu. Kromě tří pohybových zákonů se vepsal do dějin také jeho objev zrcadlového dalekohledu nebo snaha vytvořit úplně první umělý formální jazyk.

Newtonův objev

      Patřil mezi tehdy známé popularizátory vědy. Do vědeckých časopisů přispíval popisem nejen svých objevů, ale celkově články, kterými se snažil přiblížit běžným lidem základy fyziky, matematiky a dalších vědních disciplín. Úspěšný byl i v čele anglické Královské společnosti.

              Od roku 1722 se jeho zdravotní stav zhoršil. Trpěl záchvaty dny, ledvinnými i žlučovými kameny. Zemřel roku 1727 a je pohřben ve Westminsterském opatství.

Doporučené články