Budu požárníkem

V současné době ubývá zájemců o specializované vzdělávání. Chybí odborníci v technických oborech. Na straně jedné přibývá studentů na humanitních oborech, ale o technické obory je zájem velmi malý. Co si počneme, až staří odborníci odejdou do důchodu nebo začnou pomalu umírat? Dalšími obory, o které není zájem, jsou obory učební. O učební obory je minimální zájem, přitom řemeslníci chybí. Dokonce ani vidina skvělého finančního ohodnocení není vůbec motivující. A na třetím místě jsou to takové ty typicky chlapské obory jako policie, vojáci, hasiči. O tyto obory v minulosti býval mimořádný zájem, byli to prestižní obory a být policistou, hasičem nebo vojákem, to prostě mělo velkou prestiž. Chlapci o tyto práce velmi stáli. Chtěli být spravedliví a chtěli být za hrdiny. Pokud mladí chlapci nemají o tyto obory příliš velký zájem, svědčí to o něčem nesprávném. Mimo jiné o tom, že dochází ke krizi mužství. Například už to, že fyzické testy na těchto školách jsou stále více benevolentní, protože mladí muži je prostě nezvládají, je alarmující.
 nohy v plamenech

Dobrovolní hasiči to stále jistí

V současné době naštěstí stále fungují sbory dobrovolných hasičů, kteří si pěstují svoje děti a mládež. Ve městech to nefunguje, ale v podstatě každá vesnice to tak má. Sbor dobrovolných hasičů, kteří se zároveň postarají o volnočasové aktivity ve vesnici. Často je to jediná volnočasová aktivita v obci a občané jsou za to velice vděčni.
Díky tomu naštěstí mají mnozí mladí lidé alespoň nějakou touhu pracovat jako hasiči. Jedná se o velmi záslužnou činnost a bohužel dochází k určité krizi "hasičského školství".
hasičské auto
Střední odborné školy požární ochrany mají většinou pozastavený nábor studentů. V podstatě lze v současné době studovat požární ochranu prostřednictvím Vyšší odborné školy požární ochrany. Studium probíhá kombinovanou formou studia, to znamená dálkovou. Studiu se tudíž mohou mladí lidé věnovat při zaměstnání, což je pro mnohé velmi pozitivní informace.

Doporučené články