Divadelní hry

Divadelní hry

 K nejoblíbenějším divadelním hrám u nás patří hry z divadla Járy Cimrmana. Oblíbená díla jako jsou Dobytí severního pólu, Hospoda Na Mýtince nebo třeba Vražda v salónním coupé, od autorů Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, jsou u diváků stále populární. 

 Divadelní soubor Husa na provázku nabízí divákům hru Balada pro banditu, s oblíbeným hercem Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Tato hra má i své filmové zpracování. 

comedy-tragedy-masks-gddbec7d81_640

 Již roku 1847 se ve Stavovském divadle začala hrát Paličova dcera. Tato hra patří dodnes, spolu se Strakonickým dudákem a Fidlovačkou, k oblíbeným hrám Josefa Kajetána Tyla. Strakonický dudák byl napsán podle strakonické pověsti o Švandovi dudákovi. Hra byla několikrát zfilmována, jednou i jako muzikál, v hlavní roli s Karlem Gottem. Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka, se poprvé hrála ve Stavovském divadle v roce 1834. Poprvé zde zazněla naše současná hymna, Kde domov můj, od autora Františka Škroupa.

  Divadelní hra Divotvorný klobouk, podle Václava Klimenta Klicpery, má také svou filmovou podobu a to již od roku 1952. 

 Pro herečku Jiřinu Bohdalovou, která ztvárnila hlavní roli, napsal v roce 1980, Jiří Hubač, hru Dům na nebesích.

 Neméně oblíbenou hrou jsou Příběhy obyčejného šílenství od autora Petra Zelenky. Hlavní role se zde ujal Ivan Trojan. 

mask-gaade5cc7e_640

 Známou divadelní hrou Jana Drdy, je pohádka Hrátky s čertem. Pohádka byla zpracována do filmové podoby v hlavní roli s Josefem Bekem. Josef Lada vytvořil kulisy a hercům kostýmy. 

 Krásný poutavý příběh Měsíc nad řekou, od Fráni Šrámka, neztrácí svůj půvab ani oblíbenost u diváků. Tato divadelní hra byla napsána roku 1922. 

 Ani hry Jana Wericha a Jiřího Voskovce neztrácejí zájem diváků. Mezi nejoblíbenější hry této dvojice patří třeba Slaměný klobouk nebo Těžká Barbora

 K oblíbeným klasikám se řadí hry Naši Furianti od Ladislava Stroupežnického, dramatická hra Maryša od bratří Mrštíků či Manon Lescaut podle Vítězslava Nezvala.

Doporučené články