Hra Mikádo

Hru Mikádo tvoří dřevěné úzké tyčky různých hodnot, které jsou uložené v podlouhlé dřevěné krabičce. Hodnotu tyčky určují na ní namalované proužky v několika různých kombinacích modré, červené nebo žluté barvy. Většinou počet bodů odpovídá počtu namalovaných proužků na tyčce. Tedy menší počet bodů – dva, tři nebo pět, poznáme hned i podle stejného počtu namalovaných proužků. Pro větší počet – deset bodů, jsou namalované tři širší pruhy – modrý, červený a modrý. Na jedné jediné tyčce je namalovaná modrá spirála s nejvyšším počtem – 20 bodů. Zde je přehledně napsáno, kolik tyček a jakých hodnot se ve hře nachází:

hra Mikádo

1 x tyčka modrá spirála 20 bodů

5 x tyčka modrá – červená – modrá po 10 bodech 50 bodů

5 x tyčka červená – modrá – červená – modrá – červená po 5 bodech 25 bodů

15 x tyčka červená – žlutá – modrá po 3 bodech 45 bodů

15 x tyčka červená – modrá po 2 bodech 30 bodů

Hru začíná hráč, který si z pootevřené krabičky, kdy nejsou vidět hodnoty tyček, vytáhne libovolnou tyčku s nejvyšším počtem bodů. Pokračuje další hráč ve směru hodinových ručiček. Nejdříve se tyčky srovnají a pak se rozhodí po stole nebo jiné hrací ploše – třeba po zemi.

dřevěné tyčky Mikáda

Poté se postupně sbírají z hromádky tak, že při sbírání každé jedné tyčky se ty ostatní nesmí pohnout. Spoluhráči tedy hru bedlivě sledují. Pokud se hne jen jedna jediná, ve sbírání tyček pokračuje další hráč. Tyčky sbíráte tak dlouho, dokud se ty jiné v rozhozené hromadě na stole před vámi nepohnou. Tedy když budete mít štěstí, tak na jedno kolo můžete sebrat libovolný počet tyček. Musíte být v klidu, soustředit se a přemýšlet o tom, v jakém místě tu kterou tyčku z hromádky nejlépe seberete. Je možné si pomáhat i jinou tyčkou – oba její konce jsou do zaoblené špičky, tak se manipulací na sbírání tyček nabízí více možností. Při hraní pomáhá klid, ale někdy naopak povzbuzování spoluhráčů. Není povoleno stolem hýbat nebo nějak jinak tyčky naschvál rozpohybovávat.

Počet získávaných bodů si můžete postupně zapisovat na papír. Lehce je však spočítáte i na samém konci hry, kdy už budou všechny tyčky z hromady sebrané. Vyhrává ten hráč, který dosáhl nejvyššího počtu bodů. Do hry budete opravdu vtaženi, protože je akční a napínavá.

Doporučené články