Hýbejte se, ať žijete


Zdraví člověka je poměrně choulostivá věc. Když se cítíme dobře, vůbec si jej neuvědomujeme. A také si dlouho neuvědomujeme, jak nás nedostatek pohybu může snadno dohnat. Jako děti se pohybu věnujeme přirozeně. Neustále poskakujeme, honíme se, běháme. Naši rodiče už se těší, až nás večer uloží do postýlky a konečně budeme také trochu v klidu. Jenže s věkem se náš metabolizmus snižuje a my začínáme být unaveni. I když sedíme půl dne v kanceláři, rádi si po práci zdřímeneme, zvláště když začneme mít problémy s nespavostí, stresem a sport nám nic neříká.

senioři při nordic walking 

Sedavý způsob života nás pomalu zabíjí

Kdo zleniví a bude se pohybu vyhýbat, brzy pocítí negativní účinky neustálého sezení. Ani v zaměstnání bychom neměli pořád jen sedět, i když nám to velí charakteristika naší práce. Protáhnout se v pravidelných intervalech, postavit se, projít se, je důležitější než bychom si mysleli. Dlouhým sezením si totiž přímo říkáme o civilizační a chronické nemoci. Bohužel někteří se vzpamatují, až když se z nedostatku pohybu jejich tělo obalí tukem a hrozí jim nebo je jim diagnostikována cukrovka 2. typu. Toto riziko se zvláště v pozdějším věku zvyšuje až o 90 procent!

 tančící děvče

Všechno se počítá

Kdo na sobě pociťuje zhoršující se fyzické a s tím související i psychické zdraví a je si vědom své téměř žádné pohybové aktivity, určitě se nevrhne rovnou plnou parou do posilovny nebo na běžecký pás. Začínat se musí pozvolna a s citem ke svému tělu. Do kondice je třeba se dostávat pomalu, využít však každé příležitosti, jak se záměrně více hýbat. Ignorujte výtah a šlapejte do schodů po svých, nepoužívejte auto na kratší vzdálenosti, chůzi v přírodě postupně zrychlujte a počet cviků pomalu zvyšujte. Ze začátku je třeba zapojit vůli, protože vše je ve vaší hlavě. Ale nebude to trvat dlouho a zjistíte, že pohyb je droga, která vám poskytuje zdraví a chuť do života. 


Doporučené články