Jak si vypěstovat v zahradě vlastní brambory?

Všichni majitelé zahrad potvrdí, že pokud ochutnáte vlastnoručně vypěstované brambory, už nebudete chtít jiné. A protože je jaro na svém počátku, můžete to vyzkoušet už letos. A nebudete k tomu potřebovat ani mimořádně náročné komponenty. Protože vlastní brambory je možné pěstovat jak na záhonu, tak v posečené trávě, tak dokonce i ve vegetačním pytli. Tím nejdůležitějším prvním krokem je výběr kvalitní sadby. Brambory, které se nechávají před sázením naklíčit, by neměly svou délkou přesáhnout patnáct centimetrů. Protože jinak hrozí jejich odlomení. Čímž se opozdí jejich sklizeň. Anebo, v horším případě,  nevzejdou vůbec.

Pěstováni brambor v nádobách

Ať už si zvolíme jakýkoliv způsob pěstování druhý krok, kterým zajistíme dobrou úrodu, je volba dobrého hnojiva. Kterým vyživíme připravenou půdu. Velmi rané odrůdy je možné sklízet už za sto dní. Na ty pozdní si počkáte i čtyři měsíce. Ve vesnicích se sice vždycky říkalo, že čím větší brambory, tím hloupější sedlák, ale pravdou je, že pokud chcete sklidit co největší úrodu, saďte je do prohřáté půdy a důkladně je ohrnujte. A ony se vám odvděčí.

Pomocníci při sázení brambor

Pokud vsadíte na klasiku a rozhodnete se pěstovat brambory v záhonu, nezapomeňte při vytváření řádků je dobře prohnojit. Do půdy, obdělané do hloubky dvaceti centimetrů, lze přidat i kompostovaná zemina, do které budete naklíčené hlízy sázet. V půlmetrových vzdálenostech. A přihrňte zeminu, kterou jemně přitlačujte. Aby zůstal přísun vzduchu. Pěstování v posečené trávě je obdobné. Jenom do vrstvy posečené trávy, kterou budete i bramborám v průběhu přistýlat, rozhrnete vrstvu kompostu. Do kterého přímo brambory nasázejte. A čerstvě posečenou trávou je udržujte zahrnuté až do sklizně. Třetí způsob, který v posledních letech nabývá velké obliby, je pěstování brambor ve vegetačním pytli či speciální nádobě. Nejdříve připravíme zeminu, promíchanou s kravským hnojem. Ve kterých bramborám nebude nic chybět. Jediné, co je jim potřeba dopřát, je častá zálivka. Která vyžaduje vyřešené odtokové díry na dne nádoby či pytle. Tento způsob pěstování je možný i na balkoně.

Doporučené články