Ubytovna Praha – výchozí bod pro návštěvu Karlova mostu a Pražského hradu

Většina návštěvníků Prahy si napoprvé naplánuje poznávací trasu, která spojuje ty nejzajímavější památky, s nimiž se nikde jinde ve světě nesetkáte. Jsou to pochopitelně Karlův most, Pražský hrad a Staroměstské náměstí s Orlojem. Turistická sezóna tu prakticky neutichá nikdy, probíhá po celý rok a neexistuje snad jediný den, kdy byste tu nezaslechli angličtinu, francouzštinu, španělštinu, italštinu, ale třeba i japonštinu nebo finštinu. A přitom všechny tyto skvostné stavby spojuje jedno z nejvýznamnějších jmen středověké architektury.

osvětlený Karlův most

Petr Parléř

Pocházel ze stavitelské rodiny a jeho setkání s panovníkem Karlem IV mělo klíčový význam pro historii naší země. Bylo mu pouhých dvacet let, když začínal vytvářet své smělé plány, a poté, co zemřel další významný stavitel Matyáš z Arasu, převzal dostavbu katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Osmělil se dokonce změnit celý koncept na jeden z nejodvážnějších a nejkrásnějších projektů na světě s mnoha gotickými klenbami, barevnými vitrážemi a opěrnými pilíři.

Petr Parléř se zasloužil o výstavbu Karlova mostu i se Staroměstskou mosteckou věží, kterou jako sochař a kameník také sám zdobil. Podepsal se i na dalších stavbách, jimiž je např. hrad Karlštejn, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, pražské Karolinum, radnice na Staroměstském náměstí a obě kaple na Pražském hradě.

katedrála sv. Víta

Všechny stavby přežily svého tvůrce o více než šest století a přesto nám mají stále co říci. Obdivujeme je doslova s otevřenými ústy a nedokážeme pochopit, jak takové dílo tehdy s primitivními nástroji lidé dokázali vytvořit. Karlův most přečkal i ničivou povodeň v roce 2002, Katedrála svatého Víta odolává náporům silných severozápadních větrů a srážek a přestála i obtížná období v historii naší země, např. okupaci hitlerovským Německem.

Neměli byste si nechat ujít pohled na Parléřovo dílo, patří k světovým unikátům a nejcennějším stavbám na celé planetě. Ubytovat se můžete na okraji města mimo rušné zóny, např. v ubytovnách Praha, které vznikly rekonstrukcí bytových jader v panelovém domě. Ubytování je tu velmi příjemné a komfortní, včetně vybavení moderním nábytkem, takže máte k dispozici potřebné zázemí pro pobyt v hlavním městě, ale především dostatek soukromí a klid, mimo turisty obléhané městské centrum.

Doporučené články