Jak si vybrat správného domácího mazlíčka právě pro vás?

Ať máte děti, které chtějí domácího mazlíčka, chcete si pořídit zvířátko se svým partnerem, nebo žijete sami a toužíte po kamarádovi, musíte si nejdřív dobře rozmyslet, jaké zvíře si pořídit tak, aby vyhovovalo vaší povaze i životnímu stylu. Každý druh zvířete samozřejmě potřebuje jinou péči a je jinak časově i pohybově náročné. Na co při výběru myslet?

Většina lidí si pořizuje mazlíčka kvůli dětem. Pokud si chcete pořídit psa zároveň s narozením dítěte tak, aby vyrůstali společně, a to zejména psa, tak je to sice krásný a romantický nápad, nicméně velice nepraktický. Malému dítěti se musíte hodně věnovat, ale to štěněti také. A pokud jste nikdy neměli psa a necvičili ho, tak to rozhodně není dobrý nápad.

Většina lidí si domácího mazlíčka ovšem pořizuje až na popud svých dětí. Každý rodič samozřejmě ví, nakolik je jejich dítě zodpovědné a zda mu zvířátko koupit či nikoliv. Až budete přemýšlet nad zodpovědností svého potomka, tak při tom uvažujte také nad množstvím času, lásky a peněz, které můžete do zvířete investovat a měli byste zvážit také věk, kterého se jednotlivé druhy zvířat dožívají. U některých to není dlouho a můžete si tak i vyzkoušet, jak to vašim dětem s touto zodpovědností půjde.

Jaké jsou nejtypičtější druhy domácích mazlíčků?

Samozřejmě, že můžete uvažovat o jakémkoli zvířeti, ale tyto jsou v domácnostech nejčastější:

·         pes či kočka,
·         králík,
·         křeček a morče,
·         myš a potkan,
·         suchozemská nebo vodní želva,
·         rybičky,
·         hadi nebo pavouci.

Během výběru musíte přemýšlet nejen nad tím, jestli dané zvíře má rádo vaše dítě, ale jestli jste schopní se o něj postarat i vy, protože vaše dítě se o něj rozhodně nebude starat na 100 %. Pokud tedy máte panickou hrůzu z hadů či pavouků, tak byste si je do domácnosti rozhodně brát neměli.
Když se rozhodnete, tak přijde otázka kam pro zvíře zajet.

Jednou z možností jsou obchody s drobnými zvířaty a jejich vybavením, chovatelské stanice či útulky. Z útulku by si ovšem měl zvíře brát spíš někdo, kdo s ním má předchozí zkušenosti. Nejlepší variantou jsou zvířata s PP, tedy s průkazem původu. Jsou sice dražší, ale budete si moci být více jisti povahou i vzhledem zvířete.

Doporučené články