Ježek v zahradě

V našich končinách žijí dva druhy ježků. Východní a západní, mezi kterými je pomyslná osa mezi Opavou a Znojmem. Na první pohled mezi nimi nejsou žádné rozdíly. Ale při podrobnějším zkoumání lze vidět rozlišnost ve stavbě bodlin. Ježek západní je má jednosměrně uhlazené a tmavobíle pruhované. Zatímco ten východní je má neuspořádané a rovněž i nepravidelně zbarvené. Rovněž co se počtu bodlin týká je jimi ježek západní obdařen ve větším množství. Ať už se v zahradě objeví jeden nebo druhý typ, buďte rádi. Pro jeho apetit jsou neocenitelnými pomocníci při likvidaci larev veškerého hmyzu, kobylek, žížal či slimáků.

Ježek v zahradě

A nepohrdne ani drobnými hraboši a mladými žabkami. Zahradní plody či semena rostlin požírá jenom výjimečně. Přitom je schopný během jediné noci zkonzumovat 50 až 70 gramů potravy. Proto je nutné, pokud v zahradě objevíte vzácnou návštěvu ježka, omezit používání pesticidů, které se často používají k hubení hmyzu. Protože lze jimi snadno otrávit i jeho. Faktem, že ježek potřebuje pro vstup do prostoru zahrady najít malý otvor, kterým se protáhne, naznačuje nutnost oplocení, které mu to umožní. Ať už to je plot plaňkový, nebo živý. Majitelé bytelných plotů z betonových panelů, kteří si jimi zajišťují maximální soukromí, nejspíš ježka v zahradě neuvidí. Jedině v případě, že by mu nechali při zemi vstupní branky. Ježek je nenáročný a jediné, co ke svému životu potřebuje, je vhodný úkryt. Ideální je hromada suchého listí a větví, pod kterými najde domov.

Při sečení trávy zamezit zranění ježka

Ve kterém se ukrývá celý den. A pokud se pod ní cítí bezpečně, vyvádí v ní i svoje mláďata a často tam i přezimuje. Pokud mu chce majitel zahrady život zpříjemnit, může mu vyrobit domeček. Dřevěnou bedýnku, do které vede vchodový tunel, vystlat senem, listím anebo starými novinami. A celou ji zaházet větvemi, ze kterých je viditelná jenom vstupní díra. A protože v ní ježek i přezimuje, musí si vytvořit velké množství tukových zásob. Což mu zajistí přežití. Už od jara je potřeba vytvořit pro ježka v zahradě bezpečný prostor. Odstranit nádrže s vodou a při sečení trávy a pálení větví dávat pozor, aby nedošlo k jeho zranění. 

Doporučené články